Hållbarhetsrapport 2022
MED HÅLLBARHET SOM EN DEL AV VÄRDEGRUNDEN
Av de ledord som ligger till grund för BE Groups värderingar är hållbar förmodligen det allra viktigaste, eftersom det ska genomsyra allt vi gör och alla de beslut som vi fattar – både på kort och på lång sikt. Hållbarhet är grunden för att vi ska fortsätta vara ett långsiktigt framgångsrikt företag. Det handlar dels om att minimera vår påverkan på miljön och klimatet, dels om att agera ansvarsfullt och respektfullt i relation till både anställda och våra externa samarbetspartners. Hållbarhet handlar också om att vara lönsamma, göra kloka investeringar och säkra verksamheten på lång sikt.
BE Groups hållbarhetsarbete
BE Group strävar efter att minimera verksamhetens miljöpåverkan och arbetar kontinuerligt med att minska utsläppen i den egna verksamheten och vid transporter från leverantör till kund. Säkerhet och en god arbetsmiljö är högsta prioritet. BE Group anser att säkerhet, jämställdhet och mångfald gör företag mer lönsamma.
BE Groups styrelse har det yttersta ansvaret för hållbarhetsarbetet och följer upp att verksamheten lever upp till de lagstadgade och regulatoriska kraven som ställs på bolaget. Ramarna för hållbarhetsarbetet fastställs av koncernens ledningsgrupp som hanterar frågor gällande strategi, mål, uppföljning och kommunikation. VD för respektive enhet har det operativa ansvaret och sätter lokala mål och planer som följs upp av koncernens ledningsgrupp.
Hållbarhetsrapporten enligt ÅRL innefattar sidorna 10 – 17, upplysningar enligt EU:s taxonomiförordning på sidorna 18 – 20, avsnittet om risker och riskhantering i förvaltningsberättelsen på sidorna 7 – 9 samt affärsmodellen på sida 5. Denna hållbarhetsrapport gäller för koncernen och samtliga helägda dotterbolag.
Fokus på tre kärnvärden
BE Groups koncernledning har under året arbetat med att ta fram tre kärnvärden som ska vara en kompass för hur bolaget ska agera hållbart för att uppnå den övergripande strategin. Inom respektive fokusområde har man identifierat aktiviteter som ska driva hållbarhetsarbetet framåt. Under 2023 kommer det tillsättas en hållbarhetsgrupp med representanter från bolagen i Sverige och Finland och denna grupp ska samordna arbetet och fastställa mål som ska uppfyllas av respektive bolag i koncernen. Arbetet utgår från Agenda 2030 och de globala målen för en hållbar utveckling samt FNs Global Compacts 10 principer.

Cirkulärt företagande
Det material BE Group köper in ska användas i största möjliga utsträckning. Hanteringen av materialet ska optimeras för att minska spill och verksamheten strävar efter att vara så resurssnål som möjlig.

Klimatinitiativ
BE Group ska arbeta aktivt med att minimera verksamhetens miljöpåverkan.

Socialt ansvar
BE Group ska arbeta för en utvecklande och hälsosam arbetsmiljö och verka för det goda samhället.
Följande globala mål har bolaget identifierat som särskilt relevanta för verksamheten:






Nyckelintressenter
Både långsiktigt och i det dagliga arbetet påverkar och påverkas företaget av diverse intressenter, bland annat dessa nyckelintressenter:
| Intressent | Förväntningar på BE Group | Exempel på dialogform |
| Kunder | BE Group ska tillföra mervärden till alla kundsegment enligt affärsmodellen och agera lyhört och förtroendeingivande för att stärka relationerna med befintliga kunder och attrahera nya. | Dialog förs till exempel via personliga möten, dagliga kontakter, mässor, kundundersökningar och hemsidan. |
| Medarbetare | BE Group ska agera på ett ansvarsfullt sätt både internt och externt för att attrahera, utveckla och behålla kompetenta medarbetare. Våra värderingar är ledord för hur vi ska bemöta varandra i det dagliga arbetet. | Dialog förs till exempel via samtal i vardagen, arbetsplatsmöten, medarbetarundersökning, facklig samverkan, internutbildningar, incidentuppföljning och medarbetarsamtal. |
| Aktieägare | BE Group ska skapa värden för aktieägarna genom ett ansvarsfullt och vinstdrivande företagande baserat på koncernens affärsmodell och strategier för lönsamhet. | Dialog förs till exempel via årsstämma, års- och hållbarhetsredovisning, delårsrapporter, hemsida och investerarträffar. |
| Leverantörer | BE Group ska tillföra mervärden i form av effektiv distribution, lagerhållning, vidareförädling och kunskap om våra marknader. Koncernen strävar efter att stärka hållbarhetsarbetet hos leverantörer genom dialog och kravställning. | Dialog förs till exempel via personliga möten, dagliga kontakter, kvartalsmöten och samarbetsprojekt. |
| Samhälle | BE Group vill bidra till en positiv samhällsutveckling genom att skapa arbetstillfällen i den egna verksamheten och hos samarbetspartners. BE Group ska vara en öppen och lättillgänglig aktör som kommunicerar med största möjliga transparens inom ramarna för regler om börspåverkande information. | Dialog förs till exempel via studiebesök, samverkansprojekt, nätverk och sponsorskap. |
Stål är världens mest återvunna material och den fossilfria stålproduktionen ställer krav på ytterligare återvinning
Verksamheten
Ett hållbart företagande
Ett material som kan återvinnas om och om igen med bibehållen kvalitet och återvinningsbarhet, är en förutsättning för en cirkulär ekonomi. Stål är i grunden ett hållbart material med väldigt lång livslängd. Det är världens mest återvunna material och den fossilfria stålproduktionen ställer krav på ytterligare återvinning. För BE Groups del innebär detta att materialet som köps in ska optimeras och användas i största möjliga utsträckning och resterande återvinnas. Verksamheten ska var så resurssnål som möjligt med materialutnyttjandet i fokus.
För att kunna växa och utvecklas måste en god affärsetik säkerställas och BE Group har som stöd i hållbarhetsarbetet flera policys och riktlinjer; till exempel uppförandekod, värderingar, miljöpolicy, Safety first policy, antikorruptionspolicy, uppförandekod för leverantörer och visselblåsarpolicy. Dotterbolagen ska följa dessa etiska riktlinjer och policys och VD i respektive bolag är ansvarig lokalt för att de appliceras i verksamheten.
BE Groups uppförandekod innehåller riktlinjer för affärsetik och anti-korruption och som ett komplement till denna finns en antikorruptionspolicy. Policyn har översatts till de lokala språken inom koncernen och förtydligar koncernens ramverk och förhållningsregler. Under året har koncernen inte fått in några anmälningar kopplade till detta.
Uppdaterad visselblåsarpolicy
Under året förstärktes reglerna kring bolagens visselblåsarfunktioner och BE Group har uppdaterat befintlig policy för att uppfylla kraven i respektive land som bolaget är verksamt. Det har införts en visselblåsarkommitté som tar emot och hanterar eventuella ärenden tillsammans med en rådgivande extern part. Under året har det inte kommit in några visselblåsarärenden.
Skatt
BE Group bedriver verksamhet i olika länder med olika skattelagar och lagstiftande myndigheter och strävar efter att rätt skatt ska betalas i alla länder. Förändringar i lag och rättspraxis bevakas kontinuerligt för att skatten skall hanteras i enlighet med gällande lagar och regler. Om tillämpligt söks vägledning hos den lokala skattemyndigheten eller externa skatterådgivare, såsom revisions- eller advokatbyråer, för att klargöra relevanta skattefrågor.
BE Group är en oberoende ståldistributör som erbjuder produkter från flertalet stålproducenter runt om i världen. Bolaget följer utvecklingen gällande de krav som ställs inom området och hållbarhet är en parameter både i klassificeringen och utvärderingen av leverantörerna.

Leverantörer
BE Group är en oberoende ståldistributör som erbjuder produkter från flertalet stålproducenter runt om i världen. Bolaget följer utvecklingen gällande de krav som ställs inom området och hållbarhet är en parameter både i klassificeringen och utvärderingen av leverantörerna. I Sverige och Finland arbetar man kontinuerligt med tillgängliga EPD:er, både nya och med att uppdatera de befintliga. EPD står för Environmental Product Declaration (miljövarudeklaration) och är en certifierad summering av den klimatpåverkan en produkt har under hela sin livscykel. Från första råvara, via produktion, transport och användning, till återvinning eller ”end of life” på annat sätt. BE Group letar aktivt efter leverantörer med ett uttalat hållbarhetsarbete som kan erbjuda produkter med lägre CO2-utsläpp.
Hållbart stål
BE Groups ambition är att kunna hjälpa små och medelstora bolag, som oftast köper stål i mindre kvantiteter, att köpa hållbart stål till konkurrenskraftiga priser. Under året omvandlades bolagets avsiktsförklaring med H2 Green Steel, avseende samarbete och distribution av fossilfritt stål på den nordiska marknaden, till ett formellt avtal. Samtidigt förs diskussioner med flera europeiska stålproducenter om framtida samarbeten och bolaget följer utvecklingen mot lägre, och till slut noll, utsläpp av fossil koldioxid. Bolagets ambition är att på sikt kunna erbjuda ett komplett sortiment av hållbart stål.
Risker och riskhantering
BE Groups resultat och finansiella ställning påverkas av ett stort antal faktorer. Koncernen har verksamhet i flera länder och exponeras därigenom för olika risker till följd av olikheter i lagar, regelverk och riktlinjer. Riskhanteringen inom koncernen styrs av fastlagda policys och rutiner, vilka löpande revideras av styrelsen och/eller koncernledningen. Alla risker hanteras som en del i BE Groups hållbarhetsarbete och de väsentligaste riskerna och osäkerhetsfaktorerna för BE Group kan delas in i:
- Marknadsrisker
- Operationella risker
- Finansiella risker
Läs mer om de identifierade riskerna och riskhanteringen i årsredovisningens förvaltningsberättelse.
NYCKELTAL 2022
NETTOOMSÄTTNING
6 875 MSEK (5 388)
UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT
488 MSEK (529)
RÖRELSERESULTAT
418 MSEK (621)
RESULTAT EFTER SKATT
324 MSEK (495)
RESULTAT PER AKTIE
24,96 KR (38,10)
SÅLDA TON (TUSENTAL)
320 (342)
CO2 UTSLÄPP/TON
8,6 kg (8,1)
ENERGIFÖRBRUKNING/TON
69 kWh (74)
ÅTERVUNNA RESTPRODUKTER
98% (98)
BE Group har fokuserat på tre ledord för värdegrundsarbetet; dynamisk, transparent och hållbar.
Företagskulturen
Långvarig kompetens och nya idéer
BE Groups företagskultur bygger på det som definieras som koncernens värderingar. Dessa värderingar ska genomsyra hela organisationen och skapa trygghet och förståelse, ge vägledning i hur vi ska förhålla oss till varandra och till omvärlden och utgöra grunden för en tydlig kommunikation både internt och externt. BE Group har fokuserat på tre ledord för detta arbete; dynamisk, transparent och hållbar.
Dynamisk
Dynamisk innebär att medarbetarna ska vara lyhörda och nyfikna samtidigt som de aldrig tvekar att ifrågasätta ”gamla sanningar” när så krävs. Tillsammans med bolagets samarbetspartners uppmuntras medarbetarna att kontinuerligt söka efter nya metoder och möjligheter som kan bidra till att utveckla såväl bolagets som kundernas erbjudande.
Transparent
Genom samarbete lär medarbetarna av varandra, identifierar de områden som kan förbättras och tillsammans hittar de lösningar på de eventuella frågetecken och problem som uppstår längs vägen. Transparens handlar om att sätta upp tydliga mål och ha en gemensam syn på förväntningar och prestation. Öppenhet, ärlighet och tydlighet vinner i längden.
Hållbar
Hållbarhet är grunden för att BE Group ska fortsätta vara ett långsiktigt framgångsrikt företag. Det handlar dels om att minimera verksamhetens påverkan på miljön och klimatet, dels om att agera ansvarsfullt och respektfullt i relation till både anställda och externa samarbetspartners. Men hållbarhet handlar också om att vara lönsamma, göra kloka investeringar och säkra verksamheten på lång sikt.

Safety first
Hälsa och säkerhet är ett högt prioriterat område på BE Groups arbetsplatser och det finns en policy med en nollvision gällande arbetsplatsolyckor kallad Safety First. Grundtanken är att alla olyckor kan förebyggas och säkerheten ska komma först i alla lägen. Enheterna arbetar lokalt med att utvärdera och åtgärda risker i verksamheten samt förebygga olyckor. Styrdokument är fastställda och det genomförs regelbundet uppföljningar, arbetsplatsmöten och utbildningar. Varje olycka och incident rapporteras, utvärderas, åtgärdas och följs upp.
Under 2022 rapporterades det in 11 olyckor (16) som resulterade i mer än en dags frånvaro och det är tydligt att riskmedvetenheten har ökat bland medarbetarna. Allt fler riskobservationer rapporteras in och det leder till att man på enheterna kan arbeta allt mer förebyggande med förbättringsprojekt. Sedan arbetet med att prioritera säkerheten startade 2019 har antalet olyckor med frånvaro minskat med nästan 75% vilket är en tydlig signal att arbetet fungerar. I medarbetarundersökningen uppgav 89% (85) av medarbetarna att de upplevde att chefen alltid sätter säkerheten först. Det övergripande målet är att ingen ska skadas på BE Groups arbetsplatser och att alla ska ha förutsättningarna för att kunna göra rätt på ett enkelt sätt. En av de största riskgrupperna är de nyanställda och det har under året lagts fokus på att ytterligare förbättra introduktionsutbildningarna. Det har gett resultat och i Finland har de till exempel haft den första sommaren utan olyckor med frånvaro bland sommarvikarierna och två av tre enheter har varit befriade från olyckor med frånvaro i mer än 365 dagar.
Fokus framåt är att fortsätta samla in riskobservationer, främja aktiviteter som förebygger olyckor, utbilda och påminna medarbetarna samt belysa och minska riskfyllda beteenden på arbetsplatserna.
Medarbetarna
BE Groups ambition är att skapa en utvecklande och hälsosam arbetsmiljö för medarbetarna. Alla arbetsplatser inom BE Group ska vara säkra, trivsamma samt fria från trakasserier och diskriminering. Det är viktigt att BE Group ses som en attraktiv arbetsgivare där medarbetarna trivs och kan utvecklas. Medarbetarna är vår mest värdefulla tillgång och en förutsättning för att bolaget ska prestera väl. Bolaget är beroende av nya medarbetare med nya idéer och erfarenheter som balanserar den långvariga kompetensen som redan finns.
BE Group genomför varje år en koncernövergripande medarbetarundersökning för att säkerställa att de styrkor och förbättringsområden som finns i arbetsmiljön belyses. Medarbetarundersökningen skickas ut till alla anställda och 2022 deltog 85% (84) av de anställda i undersökningen. Resultatet sammanställs på gruppnivå och varje grupp får arbeta med att ta fram en åtgärdsplan för de förbättringsområden som fastställs.
Medarbetarundersökningen mäter fem olika index; Engagemang, Ledarskap, Effektivitet i team, Ledning och Organisatorisk och social arbetsmiljö. Resultaten visar på en fortsatt positiv utveckling även om det finns förbättringsområden. Målet är att medarbetarna ska ha möjlighet att påverka sin arbetssituation och förutom medarbetarundersökningen genomförs regelbundet medarbetarsamtal.
Medelantal anställda och mångfald
Medelantalet anställda inom BE Group under 2022 uppgick till 654 personer (621) och av dessa var andelen kvinnor 11% (11). Andelen kvinnor i organisationen är fortsatt låg och arbete pågår med att kartlägga hur man kan skapa förutsättningar för att attrahera fler kvinnliga medarbetare och chefer. Skillnaderna är dock stora mellan andelen kvinnor på tjänstemannasidan och i produktionen. Under 2022 uppgick andelen kvinnor bland tjänstemännen till ca 27% och för produktionen till ca 1%. Arbetet fortsätter med att öka mångfalden på arbetsplatserna och skapa balanserade team med individer med olika könstillhörighet, etnisk bakgrund och ålder. Att aktivt arbeta med mångfald och jämställdhet är en del av ledningsgruppens arbete kopplat till de globala målen i Agenda 2030.
BE Groups ambition är att ses som en attraktiv arbetsgivare där medarbetarna trivs och kan utvecklas. Bolaget är beroende av nya medarbetare med nya idéer och erfarenheter som balanserar den långvariga kompetensen som redan finns.
Utbildningar
Medarbetarna ska ha möjlighet att utvecklas i sitt arbete och detta inkluderar utbildningar, både externa och interna. Behovet av vidareutbildning diskuteras bland annat under medarbetarsamtalen där individuella önskemål kan lyftas upp. Enheterna arbetar lokalt med utbildningarna och i Finland har man till exempel ett digitalt verktyg med färdiga kortare utbildningar där medarbetarna själva har möjlighet att utvecklas inom olika arbetsrelaterade områden.
Under året har det genomförts utbildningar inom miljö och säkerhet på enheterna. En koncerngemensam ledarskapsutbildning för bolagets alla ledningsgrupper genomfördes under året med både fysiska och digitala träffar.
En av bolagets stora utmaningar är optimering av transporter då nästan hälften av alla transporterna sker på landsväg.
Miljö och klimat
För en klimatvänligare stålindustri
BE Group arbetar proaktivt med att minimera verksamhetens miljöpåverkan. Miljöfrågor är en integrerad del av verksamheten och grunden i miljöarbetet är en koncernövergripande miljöpolicy. Enheterna arbetar lokalt med de miljöfrågor som är kopplade till verksamheterna och fokus ligger på att kontinuerligt förbättra de egna anläggningarna gällande energiförbrukning, utsläpp och avfallshantering. Samtliga verksamheter är certifierade enligt den internationella miljöstandarden ISO 14001. BE Group bedriver miljötillståndspliktig verksamhet vid en anläggning i Sverige och en i Finland.
Under de senaste åren har bolaget vidtagit en rad åtgärder för att minska verksamhetens energiberoende och minska utsläppen av koldioxid. Till de mer avgörande insatserna hör bland annat centralisering av verksamheterna i Sverige och Baltikum samt de omfattande investeringar som görs i moderna och mer energieffektiva maskiner. Enheterna har även arbetat med att byta ut belysningen i lokalerna till LED-belysning vilket minskar energiförbrukningen avsevärt, till exempel har Finland nu enbart LED-belysning i produktionen vilket omfattar en yta på ca 40 000 m2.
Hållbara mål
Bolaget kommer under 2023 tillsätta en hållbarhetsgrupp som ska ta fram nya miljömål för koncernen för att reducera koldioxidutsläppen och sträva mot att bli klimatneutrala i framtiden. Som oberoende ståldistributör, med en position mellan stålproducenterna och kunderna, kan BE Group vara med och påverka när det gäller valet av material som kommer ut på marknaden. Bolaget arbetar redan nu med flertalet stålproducenter runt om i Europa och kan erbjuda klimatkompenserat stål till kunderna. Bolaget letar aktivt efter leverantörer med ett uttalat hållbarhetsarbete som kan erbjuda produkter med lägre CO2-utsläpp. Ambitionen är att så mycket som möjligt ska köpas in från ISO 14001-certifierade leverantörer och under 2022 skedde 85% (85) av inköpen från certifierade leverantörer.
BE Group gör beräkningar av koldioxidutsläpp enligt rekommendationerna i Greenhouse Gas Protocol, GHG Scope 1-2. Beräkningarna visar på att koncernen totalt under 2022 hade CO2-utsläpp på 8,6 kilo per sålda ton (8,1) från den egna verksamheten. Ökningen under 2022 beror främst på det minskade tonnaget.
BE Groups totala energiförbrukning uppgick under året till 69 kWh/sålda ton (74). Emissionen av koldioxid i den egna verksamheten sänks genom ökad användning av fossilfria energibärare såsom el, biogas och fjärrvärme samt genom effektiviseringar av energiförbrukningen. I dagsläget kommer ca 60% av energiförbrukningen från förnybara källor. Energiförbrukningen påverkas av leveransvolymerna och det är framförallt produktionsverksamheten (materialbearbetning och service) som är energikrävande. Lagerhållningen i sig är mindre energikrävande.
Under de senaste åren har bolaget vidtagit en rad åtgärder för att minska verksamhetens energiberoende och minska utsläppen av koldioxid.
Optimera transporter
En av bolagets stora utmaningar är optimering av transporter då nästan hälften av alla transporterna sker på landsväg. Enheterna arbetar lokalt med detta då förutsättningarna varierar mellan de olika länderna. Bolagen arbetar aktivt med att hitta transportföretag som har ett uttalat och medvetet hållbarhets- och miljöfokus. Transporterna i Sverige sker i allt större utsträckning av lastbilar som drivs av diesel med inblandning av icke fossila HVO/BIO komponenter och det finns även lastbilar som drivs av biogas. I Finland fokuserar man på att optimera transporterna via konsolideringscenter för omlastning och vidare transport till slutkund. Enheterna i Sverige och Finland står för majoriteten av transporterna och samlar, tillsammans med transportföretagen, in detaljerad data för aktuell bränsleanvändning för att få en ökad kunskap om emissionerna och hur företaget kan påverka dem ur ett miljöperspektiv. Under året har 94% (91) av transporterna hanterats av ISO 14001-certifierade leverantörer.
Utsläpp från egna verksamheten
BE Group har endast en begränsad mängd utsläpp från den egna verksamheten. I huvudsak kommer utsläppen från produktionsenheterna i Norrköping och Åbo där arbetsmoment som målning och stålblästring utförs. Reningen av lösningsmedel (VOC) från målningsanläggningar och stoftutsläpp från blästrings- och skärmaskiner är effektiv och följs upp kontinuerligt. En viktig insats som BE Group i Sverige har genomfört under året är storskaliga tester med vattenbaserad färg i produktionen. Idag används lösningsmedelsbaserad färg och en övergång till vattenbaserad färg skulle innebära både minskade utsläpp av lättflyktiga organiska föreningar och en förbättrad arbetsmiljö för medarbetarna.
Restprodukter
Restprodukter i BE Groups verksamhet är framför allt metall, trä och papp. Dessa sorteras och återvinns i största möjliga utsträckning. Stålproduktionen är en tung och energikrävande industri men samtidigt är livslängden på stålkonstruktioner lång och återvinningsgraden hög jämfört med många andra material. Under 2022 återvann koncernen sammantaget 98% (98) av det totala antalet restprodukter från verksamheten.
BE Group arbetar för att ha välmående medarbetare och en säker arbetsmiljö samt värnar om mångfald, jämställdhet och utveckling av bolagets medarbetare.
Social hållbarhet
Tillämpa sunda affärsprinciper
BE Group arbetar med interna processer och rapporteringsverktyg för att kunna upptäcka oegentligheter i organisationen. Bolaget ska tillämpa sunda affärsprinciper och en viktig del i detta arbete är att motverka korruption. Bolaget strävar efter att vara en ekonomiskt, socialt och etiskt ansvarsfull aktör och följer de lagar och regler som gäller på respektive marknad där bolaget är verksamt.
Det interna arbetet
BE Group arbetar för att ha välmående medarbetare och en säker arbetsmiljö samt värnar om mångfald, jämställdhet och utveckling av bolagets medarbetare. Alla arbetsplatser ska vara fria från trakasserier och diskriminering. Som vägledning finns BE Groups uppförandekod (Code of Conduct). Den är fastställd av styrelsen och omfattar samtliga verksamheter och medarbetare inom BE Group. Dessa etiska riktlinjer ger vägledning i det dagliga arbetet för att uppnå koncernens mål samt visar på allas ansvar gentemot affärspartners, ägare, anställda och samhället. Koden tar bland annat upp frågor som affärsetik, anti-korruption, barnarbete, jämställdhet, arbetsmiljö, karriärsfrågor och kompetensutveckling.
Måltal finns för arbetet med säkerheten i verksamheterna och ytterligare indikatorer ska tas fram som en del i arbetet med Agenda 2030. Medarbetarundersökningen är ett viktigt verktyg i uppföljningen av det interna arbetet, där arbetsgrupperna efter undersökningen arbetar med sina resultat och utfallet följs upp av ledningsgrupperna.
Del av samhället
BE Group strävar efter att vara en aktiv del av samhället kring våra enheter.
Detta sker genom olika aktiviteter såsom sponsring av lokala idrottsklubbar, ordna praktikplatser och sommarjobb samt samarbeta kring examensarbeten. Under året har till exempel enheten i Lahtis donerat trafikarbetsböcker till lokala skolor i syfte att lära barnen viktiga trafikregler i tidig ålder. Tillsammans med ett annat bolag finansierade BE Group i Sverige ett stipendium för årets bästa examensarbete inom stålbyggnad 2022.
Omvärlden
Med enheter i flera länder i norra Europa och en geografiskt utspridd leverantörsbas kan insynen avseende mänskliga rättigheter vara begränsad och det finns en risk att företaget ofrivilligt kan bidra till brott mot mänskliga rättigheter. Dessa frågor tas upp i BE Groups uppförandekod. Uppföljning sker via visselblåsarfunktionen där anställda har möjlighet att rapportera allvarliga oegentligheter inom koncernen. I arbetet med leverantörerna finns uppförandekoden för leverantörer och uppföljning sker via samtal med leverantörerna.
Detta året har mycket fokus varit på Rysslands invasion av Ukraina och BE Group valde tidigare under året att donera pengar till UNHCR och UNICEF. Människorna i Ukraina lever under fruktansvärda förhållanden efter invasionen för ungefär ett år sedan och de humanitära behoven är enorma. Runt om i Sverige har olika nätverk samverkat för att kunna hjälpa till och många projekt har den senaste tiden handlat om tillverkning av kaminer, för att under vintern kunna ge Ukrainas befolkning värme och möjlighet att laga varm mat. BE Group och nätverken av kunder i Sverige och Finland har varit delaktiga i flera sådana projekt. I dessa välgörenhetsarbeten har BE Group bidragit med material till kaminerna, framförallt plåt och rör, medan nätverken av industrikunder har bidragit med produktionskapacitet och arbetstimmar.