Kommentarer till rapporten

Andra kvartalet

Koncernens nettoomsättning minskade under perioden med 22 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 935 MSEK (1 193). Nedgången förklaras främst av den negativa volymutvecklingen inom den svenska verksamheten till följd av effekterna av Covid-19 samt lägre stålpriser. Bruttoresultatet uppgick till 138 MSEK (164) vilket ger en bruttomarginal på 14,7 procent (13,8). Rörelseresultatet uppgick till 21 MSEK (32) motsvarande en rörelsemarginal på 2,2 procent (2,7). Justerat för lagervinster och lagerförluster på -2 MSEK (0) och jämförelsestörande poster om -5 MSEK (-) uppgick det underliggande rörelseresultatet till 28 MSEK (32). Den underliggande rörelsemarginalen uppgick under perioden till 3,0 procent (2,6) och förbättringen är främst hänförlig till effektiviseringar inom produktionsverksamheten, positiva mixeffekter samt kostnadsbesparingar.

Första halvåret

Under det första halvåret minskade koncernens nettoomsättning med 14 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 2 053 MSEK (2 398). Tonnaget inom affärsområde Sverige & Polen minskade med 17 procent jämfört med föregående år medan Finland & Baltikum levererade 5 procent mindre. Bruttoresultatet uppgick till 308 MSEK (330) och bruttomarginalen uppgick till 15,0 procent (13,8).

Rörelseresultatet uppgick till 17 MSEK (66) motsvarande en rörelsemarginal på 0,8 procent (2,7). Justerat för lagervinster och lagerförluster på -13 MSEK (-6) och jämförelsestörande poster om -40 MSEK (-) uppgick det underliggande rörelseresultatet till 70 MSEK (72). Den underliggande rörelsemarginalen uppgick under perioden till 3,4 procent (3,0).

Covid-19 sammanfattning

Den pågående pandemins omfattning och varaktighet är ännu okänd vilket innebär att det, som tidigare rapporterats, fortfarande inte fullt ut går att kvantifiera dess framtida påverkan på BE Group. Den osäkra marknadssituationen har lett till att BE Group vidtagit flera åtgärder där det behövts för att parera effekterna av Covid-19. Detta har framförallt berört verksamheten i Sverige och bolaget har tagit del av statliga stöd såsom till exempel införande av korttidspermitteringar. Statliga stöd kopplat till Covid-19 har bidragit med cirka 5 MSEK i kvartalet och dessa bidrag redovisas som en kostnadsreduktion av de poster som bidragen avser. Som en säkerhetsåtgärd har bolaget även ansökt om och beviljats anstånd med inbetalning av skatter och avgifter på cirka 30 MSEK. Alla bolag i koncernen har stort fokus på kostnadskontroll, besparingar och effektiviseringar och rapporterar utvecklingen veckovis till koncernledningen.

Nettoomsättningen har framförallt under andra kvartalet påverkats negativt till följd av Covid-19. Den svenska verksamheten har påverkats negativt av en lägre efterfrågan från tillverkningsindustrin, framförallt från underleverantörer inom fordonsindustrin. Generellt kan sägas, att vår verksamhet påverkas av hur våra kunder och leverantörer berörs av och hanterar situationen. Vissa kunder pausar produktion och projekt medan andra avser att fortsätta i samma takt som tidigare.

BE Group följer utvecklingen noga och är beredda att vidta ytterligare åtgärder där det behövs för att minska de negativa effekterna på verksamheten. Bolaget agerar i enlighet med beslut och rekommendationer från regeringar och myndigheter på respektive marknad och med medarbetarnas hälsa och välmående som högsta prioritet.

Koncernens omsättningstillväxt och underliggande rörelseresultat per kvartal

Jämförelsesiffrorna avseende 2018 är upprättade enligt tidigare redovisningsprinciper avseende leasing (IAS 17).

Koncernens bruttomarginal och bruttoresultat per kvartal