Nyckeltal
| (SEK M unless otherwise stated) | 2023 Apr-Jun | 2022 Apr-Jun | 2023 Jan-Jun | 2022 Jan-Jun | 2022 Full-year | Rolling 12 months | |
| (MSEK om inget annat anges) | 2023 apr-jun | 2022 apr-jun | 2023 jan-jun | 2022 jan-jun | 2022 helår | Rullande 12 mån | |
| Net sales | Nettoomsättning | 1 406 | 2 044 | 2 964 | 3 889 | 6 875 | 5 950 |
| Earnings measurements | Resultatmått | ||||||
| Gross result | Bruttoresultat | 172 | 458 | 331 | 785 | 1 009 | 555 |
| Underlying gross result | Underliggande bruttoresultat | 181 | 446 | 341 | 768 | 1 075 | 648 |
| Operating result (EBIT) | Rörelseresultat (EBIT) | 26 | 313 | 27 | 497 | 418 | -52 |
| Underlying operating result (uEBIT) | Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | 33 | 291 | 43 | 471 | 488 | 60 |
| Margin measurements | Marginalmått | ||||||
| Gross margin | Bruttomarginal | 12,3% | 22,4% | 11,2% | 20,2% | 14,7% | 9,3% |
| Underlying gross margin | Underliggande bruttomarginal | 12,8% | 21,8% | 11,5% | 19,7% | 15,6% | 10,9% |
| Operating margin | Rörelsemarginal | 1,9% | 15,3% | 0,9% | 12,8% | 6,1% | -0,9% |
| Underlying operating margin | Underliggande rörelsemarginal | 2,4% | 14,2% | 1,5% | 12,1% | 7,1% | 1,0% |
| Capital structure | Kapitalstruktur | ||||||
| Net debt excl. IFRS 16 1) | Nettoskuld exkl. IFRS 16 1) | 203 | 237 | 203 | 237 | 357 | 203 |
| Net debt/equity ratio excl. IFRS 16 1) | Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 1) | 13,2% | 14,0% | 13,2% | 14,0% | 21,7% | 13,2% |
| Working capital at end of period | Rörelsekapital vid periodens slut | 792 | 1 070 | 792 | 1 070 | 1 130 | 792 |
| Working capital (average) | Rörelsekapital (genomsnittligt) | 861 | 996 | 951 | 949 | 1 064 | 1 052 |
| Capital employed (average) excl. IFRS 16 1) | Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 1) | 1 964 | 1 977 | 1 994 | 1 890 | 2 003 | 2 075 |
| Working capital tied-up | Rörelsekapitalbindning | 15,3% | 12,2% | 16,0% | 12,2% | 15,5% | 17,7% |
| Return | Avkastning | ||||||
| Return on capital employed excl. IFRS 16 1) | Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 1) | 4,9% | 62,6% | 2,2% | 52,0% | 20,3% | -3,1% |
| Per share data | Per aktie | ||||||
| Earnings per share (SEK) | Resultat per aktie (SEK) | 1,47 | 19,30 | 1,25 | 30,71 | 24,96 | -4,50 |
| Earnings per share after dilution (SEK) | Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 1,47 | 19,30 | 1,25 | 30,71 | 24,96 | -4,50 |
| Equity per share (SEK) | Eget kapital per aktie (SEK) | 118,32 | 130,04 | 118,32 | 130,04 | 126,11 | 118,32 |
| Cash flow from operating activities per share (SEK) | Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) | 10,16 | 9,79 | 27,54 | 18,13 | 15,72 | 25,12 |
| Shares outstanding at period end (thousands) | Antal aktier vid periodens slut (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Average number of shares (thousands) | Genomsnittligt antal aktier (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Growth | Tillväxt | ||||||
| Sales growth | Omsättningstillväxt | -31% | 46% | -24% | 55% | 28% | -12% |
| – of which organic tonnage growth | – varav organisk tonnagetillväxt | -18% | -14% | -17% | -5% | -9% | -16% |
| – of which price and mix changes | – varav pris- och mixförändringar | -17% | 54% | -10% | 57% | 32% | -1% |
| – of which currency effects | – varav valutaeffekter | 5% | 2% | 4% | 2% | 2% | 4% |
| – of which acquisitions | – varav förvärv | 0% | 4% | 0% | 1% | 3% | 2% |
| – of which divestments | – varav avyttringar | -1% | – | -1% | – | 0% | -1% |
| Other | Övrigt | ||||||
| Average number of employees | Medelantal anställda | 689 | 665 | 681 | 652 | 654 | 671 |
| Inventory gains and losses | Lagervinster och -förluster | -7 | 22 | -16 | 26 | -70 | -112 |
| Shipped tonnage (thousands of tonnes) | Levererat tonnage (tusentals ton) | 73 | 88 | 154 | 180 | 320 | 294 |