
”BE Group levererar återigen ett
starkt kvartal”
VDs kommentar
Normalt sett är tredje kvartalet ett svagt kvartal för BE Group, men fortsatt ökad efterfrågan i kombination med stigande stålpriser och ökade bruttomarginaler gör att BE Group levererar återigen ett starkt kvartal. Rörelsemarginalen uppgick till 15,9%, vilket med råge är den bästa sedan börsintroduktionen 2006.
I relation till motsvarande kvartal föregående år gick försäljningen upp med 85% och det underliggande rörelseresultatet landade på 193 MSEK (14). Fortsatt stigande stålpriser medförde lagervinster på 26 MSEK, att jämföra med lagerförluster om -10 MSEK samma period föregående år och rörelseresultatet ökade till 219 MSEK (4). Trots den kraftiga prisuppgången har vi fortsatt god kontroll på rörelsekapitalet och detta medförde ett positivt kassaflöde i perioden.
Fortsatt återhämtning
Marknaden fortsätter att återhämta sig och materialpriserna som steg snabbt och mycket i slutet av förra året, har fortsatt att stiga under hela året med en kraftig uppgång på vissa produktslag i tredje kvartalet. Återhämtningen är tydlig inom både bygg- och tillverkningsindustrin.
I tonnage räknat är kvartalets uppgång 21% jämfört med föregående år men i relation till 2018, som räknat i tonnage var ett bra år, är det fortfarande 10% nedgång vilket gör att det finns utrymme för fortsatt
återhämtning. Denna återhämtning ser vi nu framförallt hos våra större kunder.
Stålprisutvecklingen
Totalt sett kommer stålpriserna att fortsätta stiga i fjärde kvartalet, men inte på något sätt i närheten av tredje kvartalets prisökningar. Efterfrågan på stål bedöms vara hög kommande år och bedömningen är också att omställningen till grön ståltillverkning kommer att kräva en mer hållbar prisbild för stålproducenterna. I takt med att priserna stabiliseras är det möjligt att en viss marginalkontraktion sker då dyrare nyinköpt material säljs.
Framtiden
Ödmjukt njuter vi en kort stund över det fina resultatet men fortsätter också att gneta med ständiga och återkommande förbättringar. Ambitionen är att bygga vidare på ett bra och långsiktigt lönsamt bolag med en stabil grund för framtiden genom att fokusera på kundupplevelse och säljkultur. Handelsstål är standardiserade varor och den som erbjuder bäst kundupplevelse inom hållbarhet, kompetens, leveranssäkerhet och tillgänglighet ligger i framkant. Arbetsnamnet för detta är kort och gott kundupplevelse. Ett annat konkurrensmedel är servicenivå, affärsmässighet och proaktivitet. Detta kallar vi säljkultur.
Peter Andersson
VD och koncernchef
| Bridge 2020-2021 operating result SEK M | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Jan-Sep | |
| Brygga resultatutveckling 2020–2021, MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | jan-sep | |
| Operating result 2020 | Rörelseresultat 2020 | -4 | 21 | 4 | 18 | 21 |
| Reversal of inventory gains (-)/losses (+) | Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) | 11 | 2 | 10 | -6 | 23 |
| Items affecting comparability | Jämförelsestörande poster | 35 | 5 | – | – | 40 |
| Underlying operating result 2020 | Underliggande rörelseresultat 2020 | 42 | 28 | 14 | 12 | 84 |
| Change in sales | Försäljningsförändring | -3 | 70 | 97 | – | 164 |
| Change in underlying gross margin | Underliggande bruttomarginalförändring | 16 | 66 | 90 | – | 172 |
| Change in overhead costs | Omkostnadsförändring | 13 | -31 | -8 | – | -26 |
| Underlying operating result 2021 | Underliggande rörelseresultat 2021 | 68 | 133 | 193 | – | 394 |
| Reversal of inventory gains (+)/losses (-) | Återläggning lagervinster (+)/förluster (-) | 18 | 25 | 26 | – | 69 |
| Items affecting comparability | Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | – |
| Operating result 2021 | Rörelseresultat 2021 | 86 | 158 | 219 | – | 463 |