Nyckeltal – kvartalsöversikt
| (SEK M unless otherwise stated) | 2023 Jul-Sep | 2023 Apr-Jun | 2023 Jan-Mar | 2022 Oct-Dec | 2022 Jul-Sep | 2022 Apr-Jun | 2022 Jan-Mar | 2021 Oct-Dec | 2021 Jul-Sep | |
| (MSEK om inget annat anges) | 2023 jul-sep | 2023 apr-jun | 2023 jan-mar | 2022 okt-dec | 2022 jul-sep | 2022 apr-jun | 2022 jan-mar | 2021 okt-dec | 2021 jul-sep | |
| Net sales | Nettoomsättning | 1 187 | 1 406 | 1 558 | 1 472 | 1 514 | 2 044 | 1 845 | 1 510 | 1 375 |
| Earnings measurements | Resultatmått | |||||||||
| Gross result | Bruttoresultat | 99 | 172 | 159 | 51 | 173 | 458 | 327 | 283 | 316 |
| Underlying gross result | Underliggande bruttoresultat | 134 | 181 | 160 | 110 | 197 | 446 | 322 | 269 | 301 |
| Operating result (EBIT) | Rörelseresultat (EBIT) | -42 | 26 | 1 | -119 | 40 | 313 | 184 | 158 | 219 |
| Underlying operating result (uEBIT) | Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | 4 | 33 | 10 | -50 | 67 | 291 | 180 | 135 | 193 |
| Margin measurements | Marginalmått | |||||||||
| Gross margin | Bruttomarginal | 8,3% | 12,3% | 10,2% | 3,4% | 11,5% | 22,4% | 17,7% | 18,7% | 23,0% |
| Underlying gross margin | Underliggande bruttomarginal | 11,3% | 12,8% | 10,3% | 7,4% | 13,0% | 21,8% | 17,5% | 17,8% | 21,9% |
| Operating margin | Rörelsemarginal | -3,5% | 1,9% | 0,0% | -8,1% | 2,6% | 15,3% | 10,0% | 10,4% | 15,9% |
| Underlying operating margin | Underliggande rörelsemarginal | 0,3% | 2,4% | 0,6% | -3,4% | 4,4% | 14,2% | 9,8% | 9,0% | 14,0% |
| Capital structure | Kapitalstruktur | |||||||||
| Net debt excl. IFRS 16 1) | Nettoskuld exkl. IFRS 16 1) | 251 | 203 | 204 | 357 | 475 | 237 | 159 | 241 | 98 |
| Net debt/equity ratio excl. IFRS 16 1) | Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 1) | 16,9% | 13,2% | 12,4% | 21,7% | 27,4% | 14,0% | 10,1% | 17,0% | 7,6% |
| Working capital at end of period | Rörelsekapital vid periodens slut | 777 | 792 | 931 | 1 130 | 1 340 | 1 070 | 920 | 856 | 610 |
| Working capital (average) | Rörelsekapital (genomsnittligt) | 784 | 861 | 1 031 | 1 234 | 1 204 | 996 | 889 | 734 | 523 |
| Capital employed (average) excl. IFRS 16 1) | Sysselsatt kapital (genom-snittligt) exkl. IFRS 16 1) | 1 842 | 1 964 | 2 023 | 2 173 | 2 197 | 1 977 | 1 785 | 1 639 | 1 467 |
| Working capital tied-up | Rörelsekapitalbindning | 16,5% | 15,3% | 16,5% | 21,0% | 19,9% | 12,2% | 12,0% | 12,1% | 9,5% |
| Return | Avkastning | |||||||||
| Return on capital employed excl. IFRS 16 1) | Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 1) | -9,5% | 4,9% | -0,4% | -22,3% | 6,8% | 62,6% | 40,9% | 38,3% | 59,1% |
| Per share data | Per aktie | |||||||||
| Earnings per share (SEK) | Resultat per aktie (SEK) | -3,27 | 1,47 | -0,22 | -7,79 | 2,05 | 19,30 | 11,41 | 10,00 | 13,49 |
| Earnings per share after dilution (SEK) | Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | -3,27 | 1,47 | -0,22 | -7,79 | 2,05 | 19,30 | 11,41 | 10,00 | 13,49 |
| Equity per share (SEK) | Eget kapital per aktie (SEK) | 113,75 | 118,32 | 126,57 | 126,11 | 133,30 | 130,04 | 120,80 | 108,84 | 98,68 |
| Cash flow from operating activities per share (SEK) | Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) | -1,31 | 10,16 | 17,37 | 11,75 | -14,14 | 9,79 | 8,35 | -8,87 | 0,50 |
| Shares outstanding at period end (thousands) | Antal aktier vid periodens slut (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Average number of shares (thousands) | Genomsnittligt antal aktier (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Growth | Tillväxt | |||||||||
| Sales growth | Omsättningstillväxt | -22% | -31% | -16% | -3% | 10% | 46% | 68% | 73% | 85% |
| – of which organic tonnage growth | – varav organisk tonnagetillväxt | -6% | -18% | -15% | -14% | -15% | -14% | 4% | 4% | 21% |
| – of which price and mix changes | – varav pris- och mixförändringar | -21% | -17% | -5% | 5% | 19% | 54% | 62% | 70% | 65% |
| – of which currency effects | – varav valutaeffekter | 5% | 5% | 4% | 5% | 3% | 2% | 2% | -1% | -1% |
| – of which acquisitions | – varav förvärv | 0% | 0% | 1% | 3% | 4% | 4% | – | – | – |
| – of which divestments | – varav avyttringar | 0% | -1% | -1% | -2% | -1% | – | – | – | – |
| Other | Övrigt | |||||||||
| Average number of employees | Medelantal anställda | 692 | 689 | 674 | 656 | 656 | 665 | 645 | 627 | 625 |
| Inventory gains and losses | Lagervinster och -förluster | -40 | -7 | -9 | -69 | -27 | 22 | 4 | 23 | 26 |
| Shipped tonnage (thousands of tonnes) | Levererat tonnage (tusentals ton) | 64 | 73 | 81 | 72 | 68 | 88 | 92 | 79 | 77 |