Segmentsredovisning
Nettoomsättning per affärsområde
| (SEK M) | 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | |
| (MSEK) | 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | |
| Sweden & Poland | Sverige & Polen | 697 | 790 | 2 641 | 2 548 |
| Finland & Baltics | Finland & Baltikum | 621 | 782 | 2 729 | 2 568 |
| Parent Company & consolidated items | Moderbolaget & koncernposter | -13 | -14 | -42 | -41 |
| Group | Koncernen | 1 305 | 1 558 | 5 328 | 5 075 |
Nettoomsättning per affärsområde och produktgrupp
| 2024 | Sweden & Poland | Finland & Baltics | Parent company & consolidated items | Total | ||
| (SEK M) | 2024 Jan-Mar | 2024 Jan-Mar | 2024 Jan-Mar | 2024 Jan-Mar | Rolling 12 months | |
| 2024 | Sverige & Polen | Finland & Baltikum | Moderbolag & koncernposter | Totalt | ||
| (MSEK) | 2024 jan-mar | 2024 jan-mar | 2024 jan-mar | 2024 jan-mar | Rullande 12 mån | |
| Long steel products | Långa produkter | 304 | 175 | 0 | 479 | 1 857 |
| Flat steel products | Platta produkter | 296 | 324 | 0 | 620 | 2 364 |
| Stainless steel | Rostfritt stål | 74 | 80 | 0 | 154 | 639 |
| Aluminium | Aluminium | 14 | 28 | 0 | 42 | 173 |
| Other | Övrigt | 9 | 14 | -13 | 10 | 42 |
| Total | Totalt | 697 | 621 | -13 | 1 305 | 5 075 |
| 2023 | Sweden & Poland | Finland & Baltics | Parent company & consolidated items | Total | ||
| (SEK M) | 2023 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | |
| 2023 | Sverige & Polen | Finland & Baltikum | Moderbolag & koncernposter | Totalt | ||
| (MSEK) | 2023 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | |
| Long steel products | Långa produkter | 365 | 220 | 0 | 585 | 1 963 |
| Flat steel products | Platta produkter | 294 | 391 | 0 | 685 | 2 429 |
| Stainless steel | Rostfritt stål | 98 | 123 | 0 | 221 | 706 |
| Aluminium | Aluminium | 22 | 33 | 0 | 55 | 186 |
| Other | Övrigt | 11 | 15 | -14 | 12 | 44 |
| Total | Totalt | 790 | 782 | -14 | 1 558 | 5 328 |
Nettoomsättning per land utifrån kundens hemvist
| (SEK M) | 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | |
| (MSEK) | 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | |
| Sweden | Sverige | 678 | 739 | 2 549 | 2 488 |
| Finland | Finland | 547 | 697 | 2 430 | 2 280 |
| Other | Övrigt | 80 | 122 | 349 | 307 |
| Group | Koncernen | 1 305 | 1 558 | 5 328 | 5 075 |
Levererat tonnage per segment
| (Thousands of thonnes) | 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | |
| (Tusentals ton) | 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | |
| Sweden & Poland | Sverige & Polen | 37 | 40 | 137 | 134 |
| Finland & Baltics | Finland & Baltikum | 39 | 43 | 151 | 147 |
| Parent Company & consolidated items | Moderbolaget & koncernposter | 0 | -2 | -3 | -1 |
| Group | Koncernen | 76 | 81 | 285 | 280 |
Rörelseresultat (EBIT) per segment
| (SEK M) | 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | |
| (MSEK) | 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | |
| Sweden & Poland | Sverige & Polen | 25 | 2 | -24 | -1 |
| Finland & Baltics | Finland & Baltikum | -21 | 3 | -22 | -46 |
| Parent Company & consolidated items | Moderbolaget & koncernposter | 0 | -4 | -6 | -2 |
| Group | Koncernen | 4 | 1 | -52 | -49 |
Rörelsemarginal per segment
| 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | ||
| 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | ||
| Sweden & Poland | Sverige & Polen | 3,6% | 0,3% | -0,9% | 0,0% |
| Finland & Baltics | Finland & Baltikum | -3,4% | 0,3% | -0,8% | -1,8% |
| Parent Company & consolidated items | Moderbolaget & koncernposter | N/A | N/A | N/A | N/A |
| Group | Koncernen | 0,3% | 0,0% | -1,0% | -1,0% |
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) per segment 1)
| (SEK M) | 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | |
| (MSEK) | 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | |
| Sweden & Poland | Sverige & Polen | 38 | 20 | 39 | 57 |
| Finland & Baltics | Finland & Baltikum | 4 | -6 | -5 | 5 |
| Parent Company & consolidated items | Moderbolaget & koncernposter | 0 | -4 | -4 | 0 |
| Group | Koncernen | 42 | 10 | 30 | 62 |
Underliggande rörelsemarginal per segment 2)
| 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | ||
| 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | ||
| Sweden & Poland | Sverige & Polen | 5,4% | 2,5% | 1,5% | 2,2% |
| Finland & Baltics | Finland & Baltikum | 0,7% | -0,8% | -0,2% | 0,2% |
| Parent Company & consolidated items | Moderbolaget & koncernposter | N/A | N/A | N/A | N/A |
| Group | Koncernen | 3,2% | 0,6% | 0,6% | 1,2% |
Avskrivningar per segment
| (SEK M) | 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | |
| (MSEK) | 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | |
| Sweden & Poland | Sverige & Polen | 3 | 3 | 12 | 12 |
| Finland & Baltics | Finland & Baltikum | 4 | 3 | 13 | 14 |
| Parent Company & consolidated items | Moderbolaget & koncernposter | 25 | 23 | 96 | 98 |
| Group | Koncernen | 32 | 29 | 121 | 124 |
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar per segment
| (SEK M) | 2024 Jan-Mar | 2023 Jan-Mar | 2023 Full-year | Rolling 12 months | |
| (MSEK) | 2024 jan-mar | 2023 jan-mar | 2023 helår | Rullande 12 mån | |
| Sweden & Poland | Sverige & Polen | 5 | 4 | 27 | 28 |
| Finland & Baltics | Finland & Baltikum | 1 | 44 | 75 | 32 |
| Parent Company & consolidated items | Moderbolaget & koncernposter | 20 | 0 | 44 | 64 |
| Group | Koncernen | 26 | 48 | 146 | 124 |
1) Rörelseresultat (EBIT) justerat för lagervinster och -förluster och jämförelsestörande poster. Med lagervinster och -förluster avses skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till återanskaffningspris. Beräkningen av lagervinster och -förluster görs enligt bolagets egen modell och har ej varit föremål för granskning av bolagets revisor.
2) Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen.